Užijte si vaši dovolenou u Černého moře, v jednom z nejžádanějších letovisek →

Nesebar

Letovisko Nesebar (bulharsky Nesebăr, někdy psané s dvojitým s Nessebar) je na první pohled menším a klidnějším bulharským letoviskem. Jde o velmi staré město, a proto je velmi architektonicky bohaté. I to je jeden z důvodů, proč je mezi turisty tak oblíbené. Leží zhruba 30 kilometrů severně od Burgasu a na severu plynule přechází v další známé bulharské letovisko Slunečné pobřeží. Celá oblast severně od Burgasu je pro letní dovolené jako stvořená, ať už se jedná o Ravdu, Nesebar nebo Slunečné pobřeží.

Oblast Nesebar, Bulharsko

Nejstarší část města byla vybudována na poměrně úzkém a malém poloostrově (koukněte se do mapy na konci této stránky). Právě zde spatříte ty nejstarší budovy, které jsou kolem dokola obehnány hradbami.

Byzantská architektura v Nesebaru
<strong> Byzantská architektura v Nesebaru</strong><br /> <span style="font-size: 10px;">zdroj: wikipedia.org autor: vacacionesbulgaria.com</span>

Nesebar – stručně k historii

První osadu na tomto strategicky výhodném poloostrově, který je s pevninou spojen až nepřirozeně úzkým „náspem“, založili už Řekové v 5. století př.n.l. Oblast nabyla na významu v období Byzantské říše, zejména díky relativně blízké poloze k hlavnímu městu Byzantské říše Cařihradu (dnešní Istanbul v Turecku). V 19. a 20. století to byla obyčejná rybářská vesnice a až v druhé polovině 20. století začala výstavba hotelů, přijíždělo čím dál tím více turistů, až se z Nesebaru stalo jedno z nejvyhledávanějších bulharských letovisek.

Nesebar – architektura

Nessebar byl v roce 1983 zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Už jen tento fakt svědčí o tom, že zde Vaši dovolenou nemusíte nutně trávit na krásných plážích, ale i prohlídkou starých budov. Většina z budov má zděné, kamenné přízemí, na kterém je vystavena jedno nebo dvoupatrová dřevěná nástavba. Zkrátka typická černomořská architektura. Krom těchto budov tu je několik starých kostelů a bazilik z byzantského období. Pěkný je i dřevěný větrný mlýn a Biskupský palác, který je dominantní stavbou celého města.

Pohled na poloostrov se strarým městem
<strong>Pohled na poloostrov se strarým městem</strong><br /> <span style="font-size: 9px;">zdroj: wikipedia.org autor: Elena Georgieva</span>

V Nesebaru jsou dva malé přístavy, jeden na severní straně poloostrova, druhý na jižní straně.

Pláže a koupání v letovisku Nesebar

Pláže jsou v Nesebaru nádherné. Přímo na poloostrově ve starém městě moc příležitostí ke koupání není. Ale to je jedno, hotely jsou stejně na pevnině, v nové části Nesebaru. Jedna pláž je na severně od města, po které byste došli až do letoviska Slunečné pobřeží. Druhá pláž se nachází na jih od města, ta je ale kratší. Další pláže jsou ještě více jižněji, ale to už je letovisko Ravda.

Pláže jsou široké a jemně písčité. Naprosto vhodné i pro rodiny s malými dětmi. Navíc vstup do vody je pozvolnější a ani v moři nejsou kameny, ale jemný písek.

Tak jako kdekoliv jinde v Bulharsku, i zde jsou za malý poplatek (50 Kč) k dispozici lehátka a slunečníky a je tu i široká nabídka vodních sportů.

Dovolená v letovisku Nesebar

Nesabar mohu vřele doporučit. Je na něm příjemné to, že to máte kousek od hotelu do starého města, kde si můžete prohlédnout byzantskou architekturu. Dovolená tu tak nemusí mít rozměr čistě plážový, ale zabavíte se tu i jinak. Podobně je na tom i další bulharské letovisko Sozopol, nebo třeba tuniská letoviska (více pod odkazy Dovolená Monastir a Dovolená Hammamet).

Nespornou výhodou jak Nesabaru, tak celého Bulharska je nízká cena zájezdů. Přejděte na náš seznam nejlevněších nabídek.

Aktuální počasí Nesebar

Vše o charakteru místního podnebí, teplotách vzduchy i teplotách moře v jednotlivých letních měsících, květen, červen. červenec, srpen a září se dozvíte na stránce Počasí Nesebar, Bulharsko.

Mapa Bulharsko – Nesebar

Letovisko Nesebar leží cca 30 kilometrů severně od bulharského města Burgas a ze severu na něj volně navazuje Slunečné pobřeží

Nesebar
4.7, hlasů: 3
Naposledy aktualizoval David dne .
Bulharsko čeká! Naplánuj si svou dovolenou již teď... Vyber si zájezd →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *